Přívěsky ze zlata

Přívěsky ze zlataZlaté přívěsky jsou stejně jako ostatní zlaté šperky vyráběny ze slitiny zlata a dalších kovů – tzv. příměsí.

Všechny tyto šperky, jejichž váha čistého zlata převyšuje 0,5g, musí být označeny puncem, který udává patřičný Puncovní úřad.

Punc je vlastně jakási značka ryzosti zlata, neboli počet karátů. Určuje nám, jaký je ve slitině poměr zlata vůči ostatním složkám. Např. čisté, tedy ryzí zlato, které neobsahuje žádné příměsi, mající tudíž 24 karátů, se označuje puncem 1000 / 1000.

Zlato v ryzím stavu je ovšem příliš měkké pro výrobu šperků, proto se z něj šperky nevyrábí. Jeho roztavením a přidáním dalších roztavených složek nám vznikne slitina. Slitinou rozumíme směs dvou a více kovů.

Takhle nám vzniká například běžně známé a též v našich končinách nejčastěji používané 14-ti karátové zlato, jež označujeme puncem 585 / 1000. Udává nám tak, že na slitinu připadá 585 dílů ryzího zlata a 415 dílů ostatních příměsí.

Dalším všeobecně známým druhem zlata je zlato 18-ti karátové, mající punc 750 / 1000, tudíž poměr ryzího zlata v něm je 750 dílů ku 250 dílům ostatních složek.

Už méně známým druhem zlata, ale pro zajímavost ho uveďme, je zlato s puncovní značkou např. 900 / 1000 nebo 986 / 1000 (tzv. dukátové zlato). Tohle zlato by opět nebylo vhodné pro výrobu zlatých přívěsků, ale používá se k ražbě mincí.

Příměsi zlata, v závislosti na poměru použitých složek, mohou díky svým „barvícím“ vlastnostem šperk obarvit dle záměrů výrobce (např. nazlato, načerveno, nabílo,..) Mezi nejčastěji používané příměsi patří například stříbro, nikl, měď, zinek, paladium a další kovy.

Čím je první číslo na puncu vyšší, tím je šperk hodnotnější, ale samozřejmě i dražší. Pokud bychom ovšem chtěli porovnávat zlato 14-ti karátové s 18-ti karátovým, má 14-ti karátové zlato nejen tu výhodu, že je levnější, ale hlavně je díky menšímu množství zlata a tudíž většímu poměru ostatních složek tvrdší a tím pádem i odolnější proti mechanickému poškození. Naproti tomu zlato 18-ti karátové je sice dražší a měkčí, ale zato barevně stálejší a u vícebarevných šperků lépe vyniknou barevné rozdíly.

Aktuální nabídka zlatých přívěsků

© 2024 Zlaté přívěsky - Dámské i pánské přívěsky na krk